WordPress Nedir, Yeni WordPress 5 Özellikleri Nelerdir?

WordPress nedir ve WordPress 5 özellikleri nelerdir sorusunu cevaplamadan önce gözlerinizi kapatın. Bir sistem düşünün ki, güzel bir web sitesi veya blog oluşturmak için kullanabileceğiniz kolay bir işlevi olsun. Yeni başlayanlar için en kolay ve en esnek şekilde blog ya da sayfaları, saniyeler içerisinde yapsın. Ne güzel olurdu değil mi?

İşte WordPress bu noktada bütün bu bahsettiklerimizi gerçekleştiren açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi (CMS) adı altında devreye girer.

WordPress Nedir?

WordPress giriş düzeyinde en basit açıklama ile kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur.  WordPress altyapısı, İnternet’teki tüm web sitelerinin% 32’sinden fazlasında kullanılmaktadır. Yani ziyaret ettiğiniz dört web sitesinden her biri muhtemelen WordPress ile oluşturulmuştur. Daha teknik bir düzeyde açıklamak gerekirse, WordPress, GPLv2 altında lisanslanan açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir (CMS); bu, herkesin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği, değiştirebileceği ya da geliştirebileceği anlamına gelmektedir.

Bir içerik yönetim sistemi temel olarak, web sitenizin – content gibi – önemli yönlerini, programlama hakkında herhangi bir şey bilmenize gerek kalmadan yönetmeyi kolaylaştıran bir araçtır. Sonuç olarak, WordPress, kod geliştirici olmayan kişiler bile olsa, herkesin erişebileceği bir web sitesi oluşturmayı amaçlamaktadır. 

İnternet ortamında wordpress ile ilgili bir çok kaynak mevcuttur. WordPress dersleri almak istediğinizde youtube sitesine wordpress tutorial yazmanız yeterlidir.


Yıllar önce, WordPress öncelikle daha geleneksel web siteleri yerine bir blog oluşturmak için bir araçtı. Ancak bu tanım uzun zamandır geçerliliğini koruyamamıştır.

Günümüzde, ana kodlardaki değişikliklerin yanı sıra WordPress’in eklentileri ve temaların büyük avantajları sayesinde, WordPress ile herhangi bir web sitesini kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Örneğin, WordPress çok sayıda bussiness sitesine ve Blog’a altyapı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir e-Ticaret mağazası oluşturmanın da en popüler yoludur! 

WordPress ile Hangi Siteler Yapılabilir?

WordPress ile yapılmış siteler göz önüne alındığında, şu tarz web sitelerini çok kısa süreler içerisinde oluşturabilirsiniz: 

 • Bussiness siteleri 
 • e-Ticaret mağazaları 
 • Bloglar
 • Portfolyolar 
 • Özgeçmişler 
 • Forum
 • Sosyal ağlar
 • Üyelik siteleri

ve hayal edebileceğiniz başka diğer her şey.

WordPress’i Kim Kurdu?

WordPress, 2003 yılında, b2 / cafelog adlı bir önceki projenin bir dalı olarak ortaya çıkan bağımsız bir proje şeklinde yaratıldı. WordPress bu anlamda açık kaynak kodlu bir yazılımdır, bu nedenle büyük bir katkıda bulunanlar topluluğu tarafından yapılmıştır. Fakat eğer WordPress’in kökenlerini köklerine kadar öğrenmek istiyorsak, orijinal yaratımı Matt Mullenweg ve Mike Little arasındaki bir işbirliği ile ortaya çıktığını söyleyebiliriz. O zamandan beri, Matt Mullenweg  WordPress’in yüzü oldu. Ayrıca, bu kişi kâr amacı güden WordPress.com hizmetinin arkasındaki şirket olan Automattic’in de kurucusu.

WordPress’in 2003 yılında bir blog platformu olarak kurulması ile başlayan tarihçesi baya uzun… Ancak, WordPress’in öne sürdüğü ve her türlü web sitesi oluşturmak için en popüler çözüm olarak geliştirdiği sistemve devasa toplulukları sayesinde, bu tarihçeyi açıklamak için yeterlidir. 

WordPress’i Kimler Kullanıyor?

WordPress bireyler, büyük işletmeler ve herkes arasında kullanılır! Yeri gelmişken açıklamak gerekirse; ben de şu anda bu site için , WordPress kullanıyorum! Yani şu anda baktığınız site, WordPress tarafından desteklenmektedir.

Sponsor Bağlantılar

WordPress dil eklentisi olarak zengin bir hizmet sunduğu için gün geçtikçe daha da yaygın hale gelmiştir.

Aşağıda verdiğim linkten WordPress’in son sürümünü kolaylıkla indirebilirsiniz;

WordPress indir

WordPress Ücretsiz ve Açık Kaynaklıdır

WordPress’in en büyük avantajlarından biri, ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılım olmasıdır. Hosting için biraz para ödemeniz gerekecek olsa da, sadece Squarespace gibi alternatiflerle olmayan WordPress yazılımını kullanmak için ödeme yapmanız gerekmeyecek. Bunun da ötesinde, web sitenizin nasıl göründüğünü ve işlevlerini değiştirmek için birçok açık kaynaklı eklenti ve tema da bulabilirsiniz. 

WordPress türkçe desteği ile de bulacağınız materyaller bir hayli işinize yarayacaktır.

WordPress ile Herşey Yapılabilir

Bir geliştirici olmasanız bile, WordPress’in büyük tema ve eklenti dünyası sayesinde web sitenizi kolayca değiştirebilirsiniz:

Temalar – bunlar öncelikle web sitenizin nasıl göründüğünü değiştirir.

Eklentiler – bunlar öncelikle web sitenizin nasıl çalıştığını değiştirir. Eklentiler bir iletişim formu gibi küçük bir şey olabilir veya bir eTicaret mağazası oluşturmak gibi büyük de olabilir. Şu anda, 50.000’den fazla ücretsiz WordPress eklentisi ve 5000’e yakın ücretsiz WordPress teması mevcut. Ayrıca tonlarca premium olarak ücretli olanlar da var. 

Peki yeni WordPress 5’te hangi özellikler var?

Yeni WordPress 5.0 ve Yeni Editör

Yakın zamanda yayınlanan WordPress’in en yeni versiyonu, dünyanın en popüler web yayıncılığı platformuna güvenenler tarafından beklenen ve kaygı ile takip edilen büyük bir konudur. WordPress, tek blogcular ve küçük işletmelerden büyük yayıncılara (Forbes dahil) ve pazarlama organizasyonlarına kadar herkes tarafından kullanılır.

Thomas Griffin, kendi bulut yazılım işinizin temeli olan bir SaaS Platformu Olarak WordPress Nasıl Kullanılır hakkında burada yazmıştır. WordPress’in kurumsal bir destekçisi olan ve daha önce de bahsettiğimiz Automattic adında özel bir şirket var, ama aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilerin açık kaynaklı kod katkılarından yararlanıyor.

WordPress kurulum konusunda en kolay CMS’lerden biridir.

WordPress’i popüler kılan şeyin bir kısmı, açık kaynak temeli ile “ücretsiz olarak” başlayabileceğiniz anlamına gelir. Bu kod yumağı ile ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde işlevselliğini genişletebilir veya düzenleyebilirsiniz. Çekirdek yazılım kodunu düzenlemek iyi bir fikir değildir çünkü daha sonra yükseltme yaparsanız bu değişiklikleri korumak zorlaşır, ancak çekirdek işlevlerin çoğu eklentiler ve temalar ile değiştirilebilir, oldukça iyi belgelenmiş bir işlev kümesine bağlanan yazılım modülleri çağırır.

WordPress’i sadece bir yazılım ürünü değil, bir yazılım platformu yapan şey budur. Bir zamanlar aptalca kendi blog yazma yazılımını yazmaya çalışan biri olarak konuşarak, kurulu bir platformdan başlamanın avantajını söyleyebilirim, diğer, daha zeki insanların tüm zor kısımları yapmasına izin verebilir, sonra kendi güzelliğinizi ekleyebilirsin.

Örneğin, RSVPMaker eklentim, etkinlik içeriği için standart blog düzenleme araçlarını kullanmanıza izin verir; takvim ve etkinlik kaydı eklenir.

WordPress 5.0’dan Ne Bekliyoruz?

WordPress 5.0, bazı önemli değişiklikler ile ön plana çıkıyor. En büyük, değişiklik blok tabanlı editör. Güvenlik açısından baya bir açık kapatılmış ve sosyal cms sitelerindeki bir arayüze sahip. Gelin ondan önce genel özelliklerine bir değinelim.

WordPress çekirdek ekibi planlanan sürüm modelinden uzaklaşmayı planlamış. Bunun yanı sıra, WordPress 5.0’ı çok ilginç bir yükseltme yapan diğer önemli değişikliklerden bazıları: Platformun odak noktası, daha sezgisel bir site oluşturma deneyimine doğru ilerliyor.

WordPress zaten hali hazırda piyasayı pazar payı açısından yönlendirmekte. 3 siteden biri bu altyapıda. 

WordPress Rest API’sinde bazı iyileştirmeler: WordPress Rest API’si, web sitenizden veri göndermeyi ve çekmeyi kolaylaştırarak, geliştiricilerin daha zengin özelliklere sahip içerikler/ürünler oluşturmasına yardımcı olur. Bu güncelleme, geliştiricilerin platformu bir çerçeve olarak kullanarak uygulamaları daha kolay oluşturabilecekleri anlamına gelir. Bu özellik ile özel temalar oluşturmak daha kolay hale gelir.

Geçmişte, bir WordPress teması oluşturmak için en azından basit bir geliştirme geçmişine ihtiyaç duyuyordunuz. Gutenberg ile bloklar sayesinde tema oluşturma çok daha kolay hale gelecekmiş. Daha az eklenti kullanımı sunacağının da sinyallerini veriyor.

Bloklar Ne Anlama Geliyor?

Gutenberg’in lansmanı, yepyeni bir iöerik düzenleme deneyimiyle tanışmanız gerektiği anlamına gelir. Yani şöyle ki; Öncelikle güncellemeden sonra  panik yapmayın! Blok özelliklerini kullanmak istemezseniz klasik görünümü sağlayan klasik editöre de geçiş yapabiliyorsunuz. Yani Gutenberg Editör’ü kullanmak istemezseniz, diğer Klasik Editör seçeneğini seçerek klasik editör ile içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. 

Bloklar her enter tuşuna bastığınızda oluşturulur. Burada her bloğu paragraf, madde imi, resim vs gibi özgürce şekillendireceğiniz biçimde düzenleyebiliyorsunuz. Yani her blok için bir div oluşturuyor dersek yanlış olmaz sanırsam.

Wordress 5 Kullanımı ve Gutenberg Editörü Kısa Yolları 

İlk olarak, WordPress 5.0’daki en büyük değişiklik olduğundan, yeni blok tabanlı içerik editörüyle nasıl çalışılacağının temellerini öğrenmelisiniz. Editör çok basit olmasına rağmen, burada sahip olduğumuz WordPress 5.0 için kullanışlı kısa yolları inceleyerek işleri daha da kolaylaştırabilirsiniz. 

İşte kısa yollar;

 • Blok Duplike Etme: Ctrl + Shift 
 • Seçilen Bloğu Silme: Shift + Alt + Z •
 • Yeni Blok Ekleme(Öncesine): Ctrl + Alt + T
 • Yeni Blok Ekleme(Sonrasına): Ctrl + Alt + Y
 • Blok Türünü Değiştirme: – / + “Blok Adı”
 • Tüm Blokları Seçme: Ctrl + A
 • Blok İçeriğini Seçme: Ctrl + A x2
 • Seçimi İptal Etme: Esc 
 • Link Ekleme: Ctrl + K 
 • Kalın Yapma: Ctrl + B
 • İtalik Yapma: Ctrl + I
 • Altı Çizili Yapma: Ctrl + U
 • Üstü Çizili Yapma: Shift + Alt + 0
 • Tek Boşluklu Yapma: Shift + Alt + X
 • İçeriği Kaydetme: Ctrl + S 
 • Toolbar’ı Gösterme/Gizleme: Ctrl + Shift
 • Görsel ve HTML Editör Arasında Geçiş Yapma:Ctrl + Shift + Alt 
 • Son Değişikliği Geri Alma: Ctrl + Z
 • Son Değişikliği Geri Verme: Ctrl + Shift + Z
 • Blok Navigasyon Menüsünü Açma: Shift + Alt + 0
 • Sıradaki Bloğu Taşıma: Ctrl + veya Shift + Alt + N

Eski WordPress Editöre Nasıl Geçerim?

Tek yapnanız gereken yeni bir yazı ekle dedikten sonra sol üst tarafta ” + ” butonuna tıklayarak önünüze gelen kutcuğa “klasik” yazdıktan sonra size sunduğu eski editör blogunu aşağıdaki resimde gösterdiğim şekli ile eklemeniz olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz