WordPress 404 Tarama Hatalarını(Crawl Errors) Otomatik Düzeltme

Tarama hataları (404 not found) hepimizin sıklıkla karşılaştığı bir sorun. Bu sorunu da düzeltmenin tabi ki birçok yolu var. Tarama hatalarının (Bulunamadı) çözümü ya da tespiti için öncelikle ücretsiz bir google web master aracından bahsedeceğim. Adı Search Console…

Google, SEO için son derece faydalı olacağını düşündüğümüz bir çok Tool’u hizmetimize sunmuştur. Bunlardan en önemlileri Google Analitik ve  Search Console Web Master Araçları(webmaster tools)’dır. Hatta kimi zaman Google Analytics’te yeterli anahtar kelime verilerine ulaşamayınca  diğer araçlara yönelip daha çok işimize yarayacak olan arama konsoluna daha fazla güvenmeye başladık. “Arama Analizi” ve “Sitenize Bağlantılar” bölümleri, eski Web Master Araçları’nda mevcut olmayan en önemli özelliklerden biridir. Hatta konsol ara yüzü daha da yenilenerek mobile hizmet eden iyileştirme ve yönlendirmeler de dahil olmak üzere daha gelişmiş özelliklerle karşımızda.

Tarama Hataları Nedir?

Search Console’daki Tarama Hataları kısmından ulaşabileceğiniz ve Google botlarının sitenizdeki bağlantıların karşılığını bulamadığı ya da ulaşamadığı hatalardır. En çok bilineni 404 hatalarıdır. Bu durumda tarayıcınız bağlantı sıfırlandı uyarısını alarak “bu siteye ulaşılamıyor” ya da “404 not found” hatası şeklinde bir sayfa gösterecektir. Bu durumda yapmanız gereken o URL’yi uygun içeriğe yönlendirmek olacaktır.

404 hataları URL adresi tarandığında herhangi bir sayfaya ulaşılmadığı zaman ortaya çıkar. Örneğin site URL sini yazdıktan sonra o sitede olmayan bir sayfa adı yazdığınızda 404 hatası ile karşılaşırsınız. (Örneğin: www.alpulla.com/adsafasf/amp)

Search Console, iki ana bölüme ayrılmıştır: Site Hataları ve URL Hataları.


Hataları bu şekilde kategorize etmek oldukça yararlıdır çünkü site seviyesindeki hatalar ile sayfa seviyesindeki hatalar arasında belirgin bir fark vardır. Site düzeyinde sorunlar sitenizin genel kullanılabilirliğine zarar verme ihtimali ya da  daha ciddi durumları doğurabilir. Öte yandan, URL hataları tek tek sayfalara özgüdür ve bu yüzden aciliyet sırası daha düşüktür.

Tarama Hataları’na erişmenin en hızlı yolu kontrol paneline girmektir. Ana gösterge panosu, sitenizin hızlı bir ön izlemesini sunarak, size en önemli üç yönetim aracını gösterir: Tarama Hataları, Arama Analizi ve Site Haritaları.

404 Hatalarından Nasıl Kurtulabilirim?

Tek yapmanız gereken sayfanıza bir adet eklenti kurmak. Eklentini adı WP 404 Auto Redirect to Similar Post. Bu eklenti herhangi olmayan bir sayfaya gidildiğinde yazılan yanlış URL yi tarayarak içinde geçen kelimelere göre en alakalı içeriğe yönlendirmektedir. Yani sizin her bir 404 hatasını teker teker uygun sayfalara yönlendirmenize gerek kalmadan otomatik olarak yapacaktır. Eğer hiçbir şekilde alakalı bir içerik ya da sayfa bulamazsa da direk ana sayfaya yönlendirmektedir.

Eklenti kurulumunu eklenti ekle kısmına yazarak yükleyip yaptıktan sonra tek yapmanız gereken Search Console kısmına tekrar gelip buradaki hataların hepsini en soldaki üstteki tikten seçerek “düzeltildi olarak işaretle” demek olacaktır.

Not: Bu eklentiyi kurduğunuzda, aktifleştirmeden önce sitenizde başka bir yönlendirici plugin (Örn: Simple SSL 301 yönlendirmesi veya redirection 301 yönlendirmesi) olup olmadığına ya da bunların yönlendirme ayarlarının kapalı olduğuna dikkat edin. Plugin çakışması olabilir.

Eklenti Kurmadan 404 Hatalarını Anasayfaya Nasıl Yönlendiririm?

Tek yapmanız gereken Admin Paneli kısmından  Görünüm  ve buradan da Düzenleyici kısmına tıklayın.Daha sonra açılan sayfanın sağ tarafında bulunan şablonlar başlığı altından404 Şablon ya da 404.php dosyasını seçerek düzenle dedikten sonra aşağıda verdiğim kodu bu 404 php sayfasının en altına ekleyerek kaydedin.

<?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: ".get_bloginfo('url'));
exit();
?>

Artık tüm 404 hatası alabilecek linkleriniz otomatik olarak anasayfaya yönlenmiş olacaktır. Yine aynı şekilde bu işlemlerden sonra Google Search Console’a girerek tatrama hatalarını seçip “düzeltildi olarak işaretle” (mark as fixed) seçeneğini seçin.

Sponsor Bağlantılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz