İlk Sıralarda Çıkan Seo Uyumlu Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Seo-uyumlu-web.

SEO, Search Engine Optimization kelime dizisinin kısaltmasıdır ve arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motorları her geçen gün yeni kriterlerle sitenizi değerlendirmekte ve size sıralamada yer vermektedir. Bu sebeple SEO uyumlu ne demek sorusunun cevabı; Search Engine Optimization yani arama motorları kriterlerine uyumlu olup olmaması anlamına gelmektedir. Peki nedir bu SEO kriterleri? Bunlar içerikten site navigasyonuna, tanımlayıcı meta etiketlerinden, kullanıcı arayüzü tasarımına kadar bir çok kuraldır ve arama motorlarının istekleri doğrultusunda yapılması gerekmektedir.

SEO uyumlu bir web tasarım ve kurulum yapabilmek önemli bir planlama, zaman ve taktik gerektirir. Bunun için bir çok SEO ajansı arama motorları optimizasyonuna uygun siteler yaptığını söylese de verdikleri SEO hizmetinin aşağıdaki vereceğim kriterleri gerçekleştirip gerçekleştirmediğine kesinlikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşağıda sizlere  bir web sitesi için seo nasıl yapılır, seo ayarları nelerdir sorularının cevabını vermeye çalıştım. İşte bir web sitesi kurarken kesinlikle uygulamanız gereken  SEO teknikleri;

Arama Motorlarının (Search Engine) Sitenize Ulaşmasına İzin Verin

Site kurma işlemini yaparken ilk adım olarak sitenizin arama motorları için ulaşılabilir yani taranabilir(indekslene) halde olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bu durum bahsedildiği kadar kolay görünmemekle birlikte bir çok SEO uyumlu web tasarım örnekleri bir Search Engine olan Google arama motoru tarafından anlaşılamamakta ve ne kadar muhteşem bir site de olsa arama sonuçları sayfasında görünememektedir. Dolayisiyla SEO puanınız da düşük olmaktadır.

İndekslenebilir(Taranabilir) İçerik


SEO çalışması yaparken arama motorlarında görünmek ve üst sıralara çıkabilmek için içeriklerinizin (yazı,resim,video vs.) HTML formatlarına uygun olması gerekmektedir. Örneğin yazınızın başlığını yazarken H etiketlerini kullanmanız gerekmektedir. Örn: <H1>SEO Nedir?</H1> Ya da sayfanıza bir resim eklerken resmin dosya adını kendisi ile uyumlu şekilde isimlendirmeniz gerekebilir. Örn: portakal resmi kullanmak istediğinizde bu resmin adı portakal.jpg olabilir. (jpg resim format uzantılarından birisidir.)

Ağ Şeklinde Link Yapısı

Site içi SEO söz konusu olduğunda linkler arama motorları tarafından sitenizin keşfi ve crawl edilmesi açısından büyük önem taşır. (Örneğin Google un sayfanızı bünyesine alması, tanıması ve arama sonuçlarında gösterebilmesi)  Bir çok site link yapısını oluştururken navigasyon hataları yapmaktadır. Örneğin bir sayfanızın içeriğinde diğer sayfanıza link var ise, ilk sayfanızı taradıktan ve tanımladıktan sonra bu verdiğiniz link sayesinde diğer sayfanıza da giderek tanıyıp crawl edecektir. Fakat bir sayfa oluşturdunuz fakat hiç bir yerden buraya link vermediniz. O zaman arama motorlarının tanıması ver görmesi çok zor olmaktadır. Mesela A sayfası -> B ye link vermiş B sayfası da -> C ye link vermiş. A, B ve C arası nasıl biz linke tıkyarak geçiş yapabiliyorsak birbirleri arasında, arama motorları da öyledir. Fakat başlı başına linksiz bir D sayfasına linkler aracılığı ile geçiş yapamadığımız gibi Spider’lar(arama motorları tarayıcıları örümcekleri) da geçiş yapamayacaktır.

Linke Verirken Yapılabilecek Olası Hatalar

 • Arama motoru örümcekleri (Spiders) submit form (gönder butonlu sayfalar) linklerine görünür olmadıkları için ulaşamayacaktırlar.
 • Eğer vereceğiniz linkte Java script kullanmışsanız örümcekler bunu da görmeyecektir.
 • Eğer linkiniz Flash dosyası ya da Plugin’lere gömülü ise bu linkler yine taranamayacaktır.
 • Power point ve PDF içerisindeki linklere ulaşım yine zor olacaktır.
 • Verdiğiniz link içerisindeki HTML kodunda rel=”NoFollow”, etiketi var ise örümceklerin ulaşması imkansızdır.
 • Robots.txt dosyanızın içerisinde disallow etiğiniz dizin ve linklere ulaşım mümkün değildir. Buradaki engellediğiniz şeylere dikkat etmelisiniz.
 • Bir sayfada verilen binlerce yüzlerce link yine aynı şekilde ulaşımı imkansız hale getirir.
 • Frame ve iframe içerisinde verilen linklere ulaşılamayabilir.

XML Site Haritası (XML sitemap)

Google, Yahoo, Bing ve Yandex gibi arama motorlarının tanıyacağı site haritası XML formatındadır. Google bunu 2005 yılında Yahoo ve Bing ise 2006 yılında anons etmiştir. Site haritası demek sitenizde bulunan sayfa ve öğelerin (resim, video vs) adresleri yani linkleri ve nerelerde olduğunu gösteren bir haritadır. Örneğin “Ücretsiz Google Hosting Alma – Google Cloud Platform” yazısı şuradaki linktedir https://alpulla.com/ucretsiz-google-hosting-alma-google-cloud-platform/ şeklinde arama motorlarına bildirim yapmış olursunuz.  Bunun için internet üzerinde sitemap oluşturucu siteler(XML-Sitemaps.com, XML Echo vs.) ya da WordPress kullanıyorsanız site map pluginleri bulunmaktadır. Örneğin bir sitenin site haritasını görmek için adresini yazdıktan sonra en sona /sitemap.xml yazarsanız bir çok web sitesinin site haritasını görebilirsiniz. Örn: https://alpulla.com/sitemap.xml

Kullanıcı Deneyimine Uygun(User Friendly) Site Tasarımı

Arama motorları sitenizi crawl ederken yani tararken bir kullanıcı edasıyla yaklaşır. Site ulaşılabilir mi, tertipli mi, aradığımı bulabiliyor muyum, doğru düzgün okuyabiliyor muyum vs.

Link Hiyerarşine Dikkat Edin

Sitenizde neyin ana başlık ya da konu neyin alt başlık ya da konu olduğuna kara verdikten sonra sayfalarınızı birbirine bağlayın. Mesela SEO şeklinde bir ana başlığınız ve sayfanız var. Bu sayfadan çıkacağınız link yine ana konu olan “SEO Hakkında Her şey” sayfası yerine daha alt konu olan SEO uyumlu makale yasmak şeklinde olması gerekmektedir. Örneğin : İçerikleri bir kitap sayfası olarak düşünürsek link yapınız; Kitaplık(Ana – Genel Konu) – > Kitaplığın Bir Rafındaki Kitaplar (Yan Ana Konu) -> Kitap(Alt Konu)  -> Sayfa (Konu – İçerik) şeklinde olmalıdır.

Sayfada Navigasyon Düzenini Sağlayın

Kullanıcının o an hangi sayfada olduğunu gösteren (Örn: Anasayfa > SEO> SEO Uyumlu Web Sitesi Kurmak) ekmek kırıntıları(Bread Crumbs) yerleştirin. Kullnıcının sayfada kaybolmasının önüne geçebilirsiniz.

Sayfa Düzenine ve İçeriğine Önem Verin

Yazılarınız ve görselleriniz birbirlerini destekleyici ve derli toplu durmalıdır. Sayfayı kaplayan ya da içeriği aşağılara iten görsel kullanmaktan kaçının. Pop up ları mümkün mertebe kullanmamaya özen gösterin. Rahatsız edici hareketli resimlerden kaçının.  Yazılar resimler ve navigasyon linkleri karmaşık değil her biri sayfanın belirli bir yerinde olacak şekilde bir düzen oluşturun. Örneğin: https://alpulla.com/en-iyi-arama-motorlari/ içeriğinde en başta başlık daha sonra resim en üstte navigasyon sağ tarafta kategori ve reklamlar mevcut ve tüm sayfalarda bu şekilde gidiyor.

Sponsor Bağlantılar

Domain ve URL Optimizasyonu

Optimizasyon aşamasında diğer önemli unsurlardan birisi de domain ve URL’dir.

Domain Seçerken Dikkat Edin

Domain bir sitenin adresidir. Örneğin benimkisi www.alpulla.com. Yapacağınız sitenin içeriğine uygun domain ismi seçmeye dikkat edin.

 • Spor ile ilgili bir site yapacaksanız kuvvet, kas, fitness ya da spor kelimeleri geçen bir domain seçebilirsiniz.
 • Belirli bir konu değil de sosyal içerik platformu hazırlayacaksanız, akılda kalıcı, kısa ve okunabilir şekilde bir isim seçmenizde yarar vardır.
 • Tükçe karakterlere dikkat ederek İngiliz alfabesine uygun(ğ,ş,ı,ü,ç hariç) kelimeler bulmaya özen gösterin. Örneğin güç kelimesi guc.com domaini almak yerine kuvvet, kuvvet.com domainini tercih edebilirsiniz.
 • Açacağınız siteye bağlı olarak (satış sitesi özellikle) bir eylemi yerine getirmeye dayalı isimler seçebilirsiniz. Örneğin bir web sitesi yapımı ajansıysanız, websitekur.com güzel bir seçenek olabilir.

URL Belirlerken Beyin Fırtınası Yapın

Bir içeriğin ya da sayfanın adresini(URL) belirlerken yine o içerik ya da sayfa ile olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

 • Çok uzun URL vermemeye dikkat edin. Örneğin ; “Almanya’da Yüksek Lisans Yapmanın Ne Gibi Faydaları Olabilir” başlıklı içerik için URL yapısı „almanyada-yukse-lisans-avantajlari“ olabilir.
 • URL içerisinde keyword kullanımına özen gösterin.

İçerik Optimizasyonu

Title Etiketleri; Bir HTM sayfasında Title (başlık) etiketi en önemli bileşendir. Sayfanın ne ile alakalı olduğuna dair bilgi verdiği için en çok aranan keywordlerden seçmeniz idealdir. <head> etiketi arasına yerleştirilir.

 • En fazla 65 karakter olamsına dikkat edin.
 • İçeriğiniz ile alakalı olmasına özen gösterin.
 • Title için ayıraç kullanın. Örn: SEO Uyumu Web Tasarım – Alpulla
 • Çarpıcı ve mantıklı bir başlık seçin.

Heading (H1, H2, H3) Etiketleri(İçerik Başlıkları):  H(n) etiketleri (H1, H2, H3, vs.HTML etiketleri )  içerik başlığı belirlenirken belirli bir hiyerarşiye göre olmalıdır. Numaralandırmaya göre H1 en ana başlıktır daha sonra alt başlık ya da başlıklar olarak H2 kullanılabilir. H2 nin altında bir başlık daha kullanılacaksa H3 kullanılır. Ve bu hiyerarşi bu şekilde olması gerekmektedir. SEO uyumlu makalelerin hepsi bu kurala uymak zorundadır.

Keywordler: İçerik hazırlarken kullanıcıların sizin içeriğinize Google arama motoruna ne yazarsa gelebileceklerini tahmin edin, kendinizi onların yerine koyun. Daha sonra bu anahtar kelimeleri kesinlikle makalenizin(içeriğinizin) içerisinde geçirin.

Resim ve Dosya İsimleri: Daha önce de bahsettiğimiz şekli ile SEO uyumlu içerik oluştururken yazılarınızı destekleyen görsellerin dosya isimlerini rastgele isimlendirmemeniz gerekmektedir. Örneğin alpulla.com adlı bir sitenin logosunu sayfaya eklediğinizde, bu resim formatındaki logonun dosya adını alpulla-logo.jpg şeklinde değiştirirseniz arama motorları kolaylıkla tanıyacaktır.

Metin Biçimlendirme: İçerikte geçen can alıcı ve vurgulamak istediğiniz ana kelimeleri her biri için bir defaya mahsus olmak üzere(makale uzunluğuna göre değişebilir) <strong> etiketleri arasına alarak kalın ve vurgulu gösterebilirsiniz. Yada alıntı yaptığınız öğeler için <quote> ya da italik şekilde biçimlendirebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz