Sitenizdeki Herşeyi İzleyebilmenizi Sağlayan Google Etiket Yöneticisi – Google Tag Manager

Google web yöneticisi araçları konusuna aşinayız. Peki Google Etiket Yöneticisi’ni(Google Tag Managet – GTM) duydunuz mu? Google bu aracı, 5 yıl önce e-ticaret sahiplerini web geliştiricilerine daha az bağımlı hale getirmek ve  pazarlama sürecini hızlandırmak amacıyla bu aracı bizlere sunmuş oldu. Google Etiket Yöneticisi, yıllar içinde daha da geliştirilerek kullanımı kolay bir araç haline gelmiştir. Sizlere, eğer Google Etiket Yöneticisi’ni kullanmıyorsanız, neden üye olmanız gerektiğini açıklayacağız.

Google Etiket Yöneticisi(GTM) nedir?

Google Etiket Yöneticisi yani google tag manager adından da anlaşıldığı gibi, Google tarafından etiketlerinizi yönetmek için geliştirilmiş bir araçtır. Tag kelimesinin türkçesi etiket demektir. Ancak buradaki etiket nedir? diye bir soru yöneltebilirsiniz. Etiket, belirli bir değişkenle ilgili bir kod parçacığıdır. Dolayısıyla bir JavaScript kodudur. Java Script kodlarıyla çalışan bir sürü analitik ve pazarlama araçları var. Örneğin, sitenizin Google Analytics kullanarak sitenize eklemek istediğiniz Google Analytics izlemedf kodu birJavaScript kodudur.

Hiç, bir web geliştiricisinden sitenizin belirli bir drumda takibi veya izlenimi için bir JavaScript kodunu eklemesini beklemek zorunda kaldınız mı? Veya bu kodun web sitenizde işe yarayıp yaramadığını denemek istediniz mi? Eğer bu gibi durumlarla uğraştıysanız bu işlemlerin ne kadar zaman alabileceğini biliyorsunuzdur. Fakat Google Etiket Yöneticisi ile, bu JavaScript kod parçalarını kısa bir süre içerisinde kendiniz ekleyebilirsiniz. Ayrıca Google Etiket Yöneticisi, etiketi doğru bir şekilde uygulayıp uygulamadığınızı test etme yeteneğine de sahiptir.

Google Etiket Yöneticisi’nden her etiket çalıştırmak iki büyük avantaja sahiptir. Öncelikle, eklediğiniz etiketler hakkında genel bir bilgiye sahip olursunuz. İkincisi, pazarlama çalışmalarınızın etkilerini ölçmek için verilere sahip olursunuz.

Google Tag Manager ne işe yarar?

Google Tag Manager kullanımı bir çok farklı takibi(tracking) yapabilmek içindir. Yani Google Etiket Yöneticisi, sitenize JavaScript eklemenize izin verdiği için, bir sürü şey için kullanabilirsiniz. Sitenizdeki ziyaretçilerin davranışlarını (bir yere tıklamak, bir metni seçmek gibi) etkinlikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu etiketleri kullanabilirsiniz.


Google Analytics ve Etiket Yöneticisi

Google Etiket Yöneticisi’nde en çok kullanılan etiketlerden biri Google Analytics etiketidir. Google Analytics izleme kodunu yalnızca siz ekleyebileceğiniz gibi, bunlara ek olarak sitenizde kullanıcıların yaptığı her türlü hareketi değerlendirmek amacıyla da Google Etiket Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz.

Google Etiket Yöneticisi Google Analytics’i de içermektedir. Google Analytics sitenizi izleme amaçlıdır, fakat GTM çok daha kapsamlıdır. Mesela  ziayretçiler sayfadaki bazı düğmelere tıklamış iseler, GTM ile bunu analiz ettiğinizde kullanıcıların sayfanızdaki belirli bir noktaya odaklanmış oldujlarını görürsünüz, (örn:  videoların izlemesi için play tuşu ). Google Analytics etkinlikleriyle yapabileceğiniz harika şeyleri şimdi Google Etiket Yöneticisi’nde yönetebilirsiniz. Ve bunun için bir geliştiriciye ihtiyacınız olmamaktadır.

Google Etiket Yöneticisi kodlarını nasıl eklerim?

Etiket nasıl yapılır sorusunun cevabını verecek olursak; öncelikle Google Tag Manager adresine gidip kaydoluyoruz. google tag manager id

Daha sonra proje için bir ad belirleyip, kodları eklemek istediğiniz internet sitesinin domain adresini yazın.

Size iki parçadan oluşan kodlar verecektir. Üstteki kodları ana sayfanızın(header.php vs.) head etiketleri arasına, alttaki kodları ise body etiketleri arasına eklemeniz gerekmektedir. Dolayısıyla siteye etiket ekleme(tag yapmak) işlemi bu şekilde yapılmaktadır.

Sponsor Bağlantılar

Bu kodları sitenize ekledikten sonra, analizini yapmak istediğiniz bir çok değişik etiketten her hangi birini ekleyebilirsiniz. Örneğin Tags sekmesine gelerek Tag Configurationu seçerek  evrensel analitik kodunu ekliyoruz. Sitenizin izlemi için.

Daha sonra burada sayfa görünümü (Page view) mü yoksa başka bir parametreyi seçebileceğinizi sağlayan kutucuk şekildeki gibi görünecektir. İhtiyacınıza uygun olanı seçip Etiketi kaydet (save TAG).butonuna tıklayın.

En sonunda da eklemiş olduğunuz etiketin adını yazarak işlemi tamamlayın.

2 YORUMLAR

  1. Googletagmanager kullandığımızda web sayfalarına eklediğimiz etiketlerin yerini mi alıyor? Gene de sayfalara ayrı ayrı etiket eklememiz gerekiyor mu yoksa onun yerine de mi geçiyor?

    • CMS’nize bağlıdır. Tüm sayfaya ekleyebilir veya bazı sayfaları exclude edebilirsiniz. Örneğin WP sisteminde GTM ile ilgili bir plugin yüklediğinizde tüm sayfalara tag manager kodunu otomatik olarak eklemiş oluyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz