Google Ads Adwords Nedir, Ne İşe Yarar?

Google AdWords yeni adıyla Google Ads, google reklam dediğimizde aklımıza gelen iki şeyden biri… Eğer bir işletme sahibiyseniz, Google’da reklam yayınlama fikri de hem cesaret verici hem de dehşet verici olabilir. Sonuçta, doğru yaparsanız, Google Ads işletmenizi geliştirebilir. Ama, eğer yanlış yaparsanız binlerce lirayı boşuna harcayabilirsiniz ve emekleriniz boşa gidebilir.

Fakat Google tools olarak kelimelerin aranma hacimlerini de bize sunan AdWords yani daha önce de bahsettiğimiz Google Ads bile etrafmızdaki bu pazarlama platformunun ne olduğunu veya nasıl çalıştığını gerçekten açıklayamaz. Bu yazımda, eski adıyla AdWords olarak bilinen Google Ads’te ne kadar para kazanabileceğinizi veya kaybedebileceğinizi anlatmayacağım. Onun yerine, temel konulara üzerinde durup platformun ne olduğunu, size nasıl fayda sağlayacağını ve nasıl kullanmanız gerektiğini anlatacağım. 

Google AdWords Nedir?

Google Adwords (Google Ads), kelime olarak google word yani kelimelerle/resimlerle yapacağınız reklamlar için oluşturulmuş bir sistemdir. Google Adwords adı tarihe karışıp yeni adı Google Ads olarak karşımıza çıkan bu sistem tıklama başına ödeme gerçekleştireceğiniz (PPC) reklam platformudur. Facebook gibi diğer PPC platformlarından farklı olarak, AdWords aslında reklamverenlere, müşterilerine ulaşmanın iki temel yolunu sunar:

 1. Google Arama Ağı ile
 2. Google Görüntülü Reklam Ağı aracılığıyla.

Bu yaklaşımlar işlevsel olarak çok farklı olsa da, her ikisi de reklamverenlerin reklamlarının ilgili kitlelere gösterilmesini sağlayan bir teklif sistemi kullanır.

Google Arama Ağı, reklamlarınızı, seçtiğiniz anahtar kelimeleri etkin bir şekilde arayan kullanıcılara göstermenize olanak tanır. Paket servis hizmeti olan bir lokanta işletiyorsanız, bir kullanıcının “Seyrantepe Dönerci” yazdığı her defasında reklamınızın görünmesi için teklif verirsiniz.


Mesela aşağıda yerel mücevher satan yerler aratılmıştır. 

Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi, bu “Metin reklamlar” dijital satış sisteminin araştırma ve satın alma aşamalarında bulunan kullanıcıları yakalamak için mükemmel bir fırsattır. Metin reklamlar, site URL’sinin yanında küçük bir “Ad” etiketi ile işaretlenir.

Google Görüntülü Reklam Ağı ise farklı çalışır. Bir ürünü veya hizmeti çevrimiçi olarak etkin bir şekilde arayan kullanıcılara reklam göstermek yerine, hedefinizin üzerinde olacağını düşündüğünüz web sitelerine “görüntülü reklamlar” veya “banner reklamlar” yerleştirilir. Mesela benim sitemde sağ taraf banner kısmında reklamları gösterdiğim gibi. 

Satmak istediğiniz şeyleri aktif olarak aramadıkları için, kullanıcıların genellikle banner reklamlarına tıklamaları daha az olasıdır. Bazen, insanlar aramaya başlarlar fakat ne istediklerini bilmezler. Bu nedenle, görüntülü reklamlar, şirketinizi asla bulamayacak potansiyel müşterilerin önüne geçmenize yardımcı olabilir.

Görüntülü reklamlar, sitenizi daha önce tekrar ziyaret etmelerini sağlamak amacıyla eski kullanıcılara reklam gösterdiğiniz yeniden etkileşim kampanyaları için de işe yarar. Buna yeniden hedefleme diyebiliriz. Kullanıcı sayfaya gelmiş gitmiş ve tekrar gelmiş.

Google Ads(Adwords) Reklam Şansımı Denemeli miyim?

Son zamanlarda aralarından seçim yapabileceğiniz bir çok PPC platformu var. Facebook Ads ve Instagram Ads platformu, Twitter Reklamları, Pinterest gibi … Hepsi de reklam vermenizi bekliyor.  Hatta, Google Ads, sadece tek başına arama motoru reklam platformu değildir; Bing Ads, yandex ve Yahoo için de reklam verme seçenekleri var. Fakat üklemizde en çok google arama motoru kullanıldığı için şu an google üzerinden gideceğim.

Tüm rekabete rağmen, Google Ads hala hedef kitlenize ulaşmanın en iyi yollarından biridir. Ads tr desteği de mevcuttur. Çok az bir miktarda para ile reklamınızı verin ve getirisine bakın. Eğer sonuçtan memnun iseniz devam edebilirsiniz. Değilseniz bırakınj demiyorum, sadece taktik değiştirmeniz gerekebilir. Takıldığınız kısımlarda Ads  yardım bölümünü inceleyebilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar

Facebook Ads ve diğer PPC platformları kesinlikle işe yarayabilir ve son derece iyi çalışabilirler. Kullanımları da hayet kolay. Belki rakipinizden önce kolay satışlar elde etme şansı da sağlayabilir.

Google Ads(AdWords) Reklam Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Google ads adwords reklam verme işlemi biraz uzun biraz da kısa olabilir. Eğer yapacaklarınıza önceden karar verdiyseniz bu işlemler gayet kısa sürecektir. Google Ads kampanyalarını yürütmek istediğinize karar verdikten sonra, buradaki adwords bağlantısına girerek reklam oluşturmaya başlamanız gerekir. Siteye girdiğinizde sizden sadece birkaç dakikanızı alacak bir hesap oluşturmanız istenir. Hesabınız çalışır duruma getirildikten sonra, kampanya oluşturabileceksiniz. Aşağıdaki video ilk aşama için size bir fikir verecektir.

Yapacağınız ilk şey, oluşturmak istediğiniz kampanya türüne karar vermek olacaktır. Arama ağı reklamları mı görüntülü reklamlar mı alışveriş reklamları mı (ürününüzün aradıklarını gösterir), video reklamlar mı (YouTube‘da gösterilecek) veya universal bir reklam mı? Biz burada öncelikle geleneksel bir arama ağı oluşturacağız.

Herşey tamam ise ardından, optimize etmek istediğiniz spesifik hedefi seçin: web sitesi trafiği yükseltmek, potansiyel müşteriler veya satışlar…

Bunu yaptıktan sonra, bu gola yani hedefleri gerçekleştirmeyi nasıl planladığınızı seçersiniz – telefon görüşmeleri, uygulama indirmeleri veya site ziyaretleri nasıl yapılır? Beğendiğiniz pek çok şeyi seçebilir, ardından müşterilerin ziyaret etmesini istediğiniz sitenin, telefon numarasının veya uygulamanın ayrıntılarını ekleyebilirsiniz.

Daha sonra, optimize etmek istediğiniz spesifik hedefi seçin: web sitesi trafiği, potansiyel müşteriler veya satışlar gibi…
how to create Google Adwords campaigns

Bunu yaptıktan sonra, bu hedefleri gerçekleştirmeyi nasıl planladığınızı seçebilirsiniz – telefon mu etsinler, uygulamanızı mı indirsinler veya sitnizi ziyaret mi etsinler… Beğendiğiniz pek çok seçeneği seçebilir, ardından müşterilerin ziyaret etmesini istediğiniz sitenin, telefon numarasının veya uygulamanın ayrıntılarını ekleyebilirsiniz.

Bir sonraki ekranda, kampanyanız isim veriyorsunuz. Ayrıca, görüntülü reklamları etkinleştirmek isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz.

what is Google Adwords

Ardından, yer ve lokasyon seçeneklerinizi düzenleyin. Reklamalarınızı belirli bir yerde bulunan insanalra veya herkese gösterebilirsiniz. Ülkeleri, eyaletleri, şehirleri ve posta kodlarını seçebilirsiniz. Bundan hemen sonra, reklamınızın hangi dilde gösterileceğini ayarlıyorsunuz.

how to create Google Adwords campaigns

Bir sonraki bölümde, teklif stratejinizi seçebilirsiniz. Google’ın diğer smart teklif stratejileri yeni başlayanlar için ideal olsa da, Manuel TBM size tam kontrol sağlayan tek seçenektir.

how to run Google Adwords

Hemen altında, günlük bütçenizi, yayınlanma yönteminizi ve başlangıç ​​ve bitiş tarihlerini kampanyalarınıza göre ayarlayabiliyorsunuz. Yayınlama yönteminiz, reklam harcamanızın nasıl dağıtıldığını belirler. “Standart” ı seçerseniz, reklam harcamanız gün boyunca eşit olarak sunulur. “Hızlandırılmış” ı seçerseniz, Google bütçenizi olabildiğince hızlı bir şekilde bitirir.

Google Adwords campaign creation

Bunun altında, görüntüleyenlere daha fazla bilgi sağlamak için Ads uzantıları ekleyebilirsiniz (özellikle de metin reklamınızın boyutunu artırabileceğinden görünürlük açısından bu iyi bir fikirdir bence). Bir sonraki bölümde, anahtar kelimelerinizi seçersiniz. Benzer anahtar kelimeleri tek bir reklam grubunda gruplandırmanız doğru bir yol olacaktır, ancak farklı ürün ve hizmetleri göstermek için birden çok reklam grubu oluşturmanız gerekebilir.

Son olarak, reklamınızı oluşturun. Daha önce seçtiğiniz reklam uzantılarına ek olarak iki başlık ve bir açıklama girebilirsiniz. Bu konuda bazı sınırlamalar vardır. Zaten giriş yaparken size bu konuda yönlendirmelerle yön verecektir.

creating Google Adwords campaigns

Bundan sonra, reklamınızı incelenmek üzere gönderin. Hepsi bu kadar! Yapılacak tek şey, kampanyanız başladığında reklamınızı izlemek olacaktır.

what is Google Adwords

Ads (AdWords)’de Teklif Verme – Bidding

Reklamınız her tıklandığında Google’a para ödersiniz. Her bir tıklama için ödemek istediğiniz fiyatlara tıklama başı maliyet (TBM) denir. Maksimum bir teklif tutarı seçebilir ve otomatik seçeneği belirlerseniz, Google, bütçeniz dahilinde sizin için teklif tutarını seçer ve size teorik olarak bu bütçe dahilinde mümkün olan en fazla tıklamayı getirir. Ayrıca, gösterim başına maliyet (BGBM) adı verilen daha az yaygın bir seçenek de vardır. Bu, arama motoruna, reklamınızın SERP’de^(Arama Motoru Sonuç Sayfası) her 1.000 kez görüntülendiği yerdir. Kullanıcının tıklaması gerekmez.

Her iki yöntem arasında seçim yapabilirsiniz.

Google Reklamlarının, bir arama terimi için teklif veren alakalı tüm reklamverenlere bakması gereken süre, açık artırmanın olup olmayacağına karar verir, bu açık artırmayı tutun, hangi reklamın en yüksek maksimum teklif + kalite puanının bir karışımını sunacağını ve nihayetinde sonuç sayfasında reklamın, bir kullanıcının Google’a bir arama terimi yazması ve sonuçları alması için gereken süredir. Bu da yaklaşık 0.25 saniyedir.

Ads (AdWords) Açık Artırması Nasıl Çalışır?

Ads, bir kullanıcı bir anahtar kelime araması yaptığında gerçekleşen bir açık artırma sisteminde çalışır. AdWords açık artırmalarını “kazanmak” ve Google reklamlarınızın alakalı anahtar kelimeler için göründüğünü görmek için Kalite Puanınızı ve teklif tutarınızı optimize etmeniz gerekir. Kalite Puanınız, teklif tutarınızla birlikte, reklam konumunuz ne kadar iyi olursa o kadar yüksek olur. Aşağıdaki faktörler (diğerleri arasında) Kalite Puanınızı etkiler:

 • Google reklamınızın arama sorgusuyla alaka düzeyi
 • Google anahtar kelimesinin reklam grubunuzla alaka düzeyi
 • Reklamınızın açılış sayfasına uygunluğu
 • Reklamın ve reklam grubunun geçmiş tıklama oranı (TO)
 • Genel tarihsel hesap performansı

Yüksek kalite puanına sahip olmanın genel faydaları da vardır:

 • Daha düşük maliyetler – Google, reklamverenleri, YG’yi iyileştirmeye yardımcı olarak tıklama başına maliyetlerini (TBM) düşürerek yüksek Kalite Puanlı ödüller sunar.
 •  Daha yüksek pozlama – Yüksek Kalite Puanlarına sahip olduğunuzda, reklamlarınız SERP üzerinde daha iyi konumlarda, sayfanın en üstünde ve üstünde yer alır. Bu, tekliflerinizi yükseltmek zorunda kalmadan daha fazla tıklama ve dönüşüm elde etmenizi sağlar. 

Ads (AdWords) Pahalı mı?

Evet, özellikle de son derece rekabetçi bir sektördeyseniz, Google AdWords biraz pahalı olabilir. İyi tasarlanmış, optimize edilmiş bir AdWords kampanyası, iyi bir şekilde yatırıma değer!

Buradaki en önemli unsur “iyi tasarlanmış, optimize edilmiş bir AdWords kampanyası” oluşturmaktır. AdWords kampanyalarınız iyi bir şekilde hedeflenmiş, doğru bir şekilde optimize edilmiş ve uygun bir TBM teklifine sahipse, hedef kitlenizin içinde odaklanmış reklamlara odaklanmış reklamlar gösterebilecek ve pozitif bir YG’yi garantilemek için yakınsınız demektir. Ancak, kampanyalar uygun şekilde optimize edilmemiş veya hedeflenmemişse, ürünlerinizin satın alınmasını ya da hedeflerinizin gerçekleştirimini sağlamayan tıklamalarda çok fazla harcama yapabilirsiniz. Çoğu işletmenin yanlış gittiği yer burası – özellikle doğru insanları hedefleyen ve çeken kampanyalar oluşturmak için zaman ayırmıyorlar. Aslında harcadığınız teklifler, teklif verme sistemindeki birçok faktöre bağlı olacaktır: Seçtiğiniz belirli anahtar kelimeler;

 •  Kelimede ne kadar rekabet var
 • Neye teklif veriyorsunuz?

Tüm bunlar, bir AdWords reklamına yapılan her tıklama için ödeme yaparken, AdWords’te harcadığınız her bir TL için 5-10 TL veya daha fazlasını kazandırıyorsa, doğru yoldasınız demektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz