SEO Uzmanlarının Kullandığı En İyi 10 SEO Aracı

seo araçları

En iyi SEO araçlarından veya en iyi analiz sitelerinden yararlanmadan SEO optimizasyonuna hakim olmak, anahtar kelime planlayıcı kullanmaya çalışmak ya da tüm site analizi için uğraşmak özellikle yeni başlayan biri için zor gelebilir. Tabi bunları sadece dünyanın en iyi seo uzmanı ya da web master forumlarda denk geldiğiniz bir seo hocası biliyor değil.

Kısa bir araştırma ve ücretli veya ücretsiz SEO araçları (SEO Tools) ile arama motoru optimizasyonu işini yüksek trafik alan bir internet sitesi kurma amacı güden biri olarak kendi başınıza yapabilirsiniz. Ama burada en büyük yardımcılarınızdan birisi tabi ki SEO araçları ve onları verimli bir şekilde kullanmak olacaktır. Neyse ki,  arama optimizasyonu puanınızı gösteren SEO skorunuzu, google arama motorunun gözünde sizi sıralamaya sokacak  Page Rank değerinizi, Moz tarafından sizi 1 ila 100 arasında bir değer ile puanlayan Domain Otoritenizi ve sayamayacağım birçok analiz raporunu size saniyeler içerisinde sunacak bu SEO araçlarını bulmak  zor değil.

Bu araçların en yaygın ve kullanışlı olanlarını SEO çalışması yaparken okumadan geçmemenizi önereceğim aşağıda en iyi SEO araçları listesinde bir araya getirdim.

En iyi SEO programının ne olduğunu ve hangi anahtar kelime planlayıcıların SEO uzmanları tarafından kullanıldığını bulmak için SEO forum ve bloglardan da yararlanarak 30’dan fazla SEO uzmanı ile çalışılan bir araştırma sonuçlarını derledim. Sonuç olarak ücretli ya da ücretsiz olmak üzere en iyi 10 site analiz aracından bahsetmek istiyorum. Öncelikle şunu belirmeliyim ki; tüm bu araçları denemenize gerek yoktur, sadece web sitenizin gereksinimlerine en uygun olanı bulmanız yeterli olacaktır. Bunun için de gelin hep birlikte bu en iyi SEO araçlarını tanıyalım!

En İyi Arama Motoru Optimizasyonu İçin SEO Analiz Siteleri

SEO işi yardımcı araçlarla yapıldığında zamandan tasarruf sağlar ve işinizi kolaylaştırır. Örneğin bir sitenin başka sitelerdeki içerik ya da sayfalara yerleştirilmiş linkleri şeklinde de tabir edeceğimiz Back Link’lerini öğrenmek 5 saniyeden fazla sürmez. Ya da alexa sisteminde kaçıncı sırada olduğunu ve günlük ortalama ne kadar ziyaretçi aldığını ya da hangi kelimelerle hangi içeriklere daha fazla trafik aldığını…

1. Ahrefs

Ahrefs , internet üzerinden kullanacağınız bir SEO tool olarak en çok önerilen SEO araçlarından biridir. En büyük site analiz ve tarama araçları söz konusu olduğunda Google’dan sonra ikinci sırada gelmektedir. Yani google SEO için uğraşıyorsanız en azından deneme sürümünü cüzi bir fiyat karşılığı kullanmanızı önerebilirim. Kendi botlarını ve kendi indeks verilerini kullanırlar. Dizinlerinin, taramalarının her 30 dakikada bir güncellendiğini ve yeni verilerin tarandıktan sonraki 30 dakika içinde kullanıcılarının hizmetine sunduklarını iddia etmektedirler.

En beğendiğim özelliklerinden biri ise kelime analizi aracı. Trend olmuş ve hatta olabilecek bazı kelimeleri de öneri olarak sunmakta. Biraz pahalı olduğunun da altını çizmeden geçmeyeceğim.

SEO uzmanları, etraflarındaki siteleri burada bahsi geçen en iyi SEO analiz aracı Ahrefs ile derinlemesine analiz etmekte ve ek özelliklerini etkin bir şekilde kullanmaktadırlar. Fakat SEO uzmanlarının çok kullanmadığı bir özellik olan Site Denetimi yani Site Audit olarak geçen özelliğini çok kullanmamaktadırlar.  Oysa ki bu araç, en iyi sıralamayı sağlamak için web sitenizin hangi bölümlerinde iyileştirmeler yapmanız gerektiğini gösterir. Rakip analizi yani competitor analysis olarak görebileceğiniz kısımdan, muhtemelen kendi siteniz için referans ​​noktası olarak kullanmak üzere rakiplerinizin Back Link’lerini belirlemek üzere Ahrefs’i kullanabilirsiniz.

Ayrıca, bu SEO aracını, tek bir konuyu hedeflemiş olan niş (Örn: sadece SEO) sitelerdeki herhangi bir içeriğe en çok bağlı olan ve içerikle en çok alakalı olan öğeleri bulmak için de kullanabilirsiniz. Üzerinde not almak isteyeceğiniz SEO analiz raporunu sizlere dosya olarak sunmakta. Yani ücretsiz olarak kendi siteleriniz için veya başka siteler için raporlar oluşturabilirsiniz.

Ahrefs avantajları;

 • Rakiplerinizin yoğun trafik sayfalarına bakarak düşük içerikli içerik olanakları bulabilirsiniz.
 • Rakiplerinizin nasıl geri bağlantılar edindiğini öğrenin, ardından stratejilerini çoğaltabilirsiniz.
 • Yüksek trafik ve iş potansiyeli olan düşük rekabetli anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.
 • Kritik SEO sorunlarını bulabilirsiniz
  Rank Tracker ile sıralamadaki ilerlemenizi takip edebilirsiniz.
 • Kolay bir şekilde backlink ve trafik analizi yapabilirsiniz.
 • İçerik analizi yapabilirsiniz.

2. Google Arama Konsolu

Google Arama Konsolu: En İyi SEO Aracı

Web sitesi olan herkese ücretsiz olarak sunulan Google Arama Konsolu (Google Search Console), web sitenizin Google SERP’deki görünürlüğünü izlemenizi ve raporlamanızı sağlar. Yapmanız gereken tek şey, web sitenize bazı kodlar ekleyerek, dizininize HTML dosyasını yükleyerek veya Google Analytics’ten entegre ederek web sitenizi doğrulamak olacaktır. Bunların dışında bu aracı site haritanızı indekslemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca sitenize ait backlink analizini detaylı bir şekilde ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar

Google search console avantajları;

 • Site haritanızı gönderebilirsiniz.
 • Ziyaretçilerin sizi bulmak için kullandığı ortak anahtar kelimeleri öğrenebilirsiniz.
 • En popüler sayfalarınızı tespit edebilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinizin nereden geldiğini görebilirsiniz.
 • Hangi cihazları kullandıklarını öğrenebilirsiniz.
 • Web sitenizin mobil cihazlarda iyi çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Hangi sitelerin size Back Link verdiğini görebilirsiniz.

Google’ın arama sonuçlarında görünmek için bir Arama Konsolu hesabına ihtiyacınız olmasa da , neyin indeksleneceğini ve web sitenizin bu hesapla nasıl temsil edildiğini kontrol edebilirsiniz. SEO aracı olarak Arama Konsolu, Google ve kullanıcılarının web sitenizi nasıl gördüğünü anlamanıza yardımcı olur ve Google arama sonuçlarında daha iyi performans elde etmek için optimize etmenizi sağlar.

3. SEMRush

SEMRush - Pazarlama SEO Araçları

SEMRush pazarlama sektöründe çalışan SEO uzmanları için en sevilen SEO araçlarındandır. Bu araç ile mevcut sıralamalarınızı, sıralamadaki düşüş ve yükselişlerinizi ve ayrıca yeni sıralama fırsatlarını kolayca görebilirsiniz Google kelime arama hacmini de sizlere detaylı olarak veren araç anahtar kelime oluşturma konusunda tam puanı hak ediyor. SEMRush SEO aracının en popüler özelliklerinden biri, web sitenizi rakiplerinizle kolayca karşılaştırmanızı sağlayan Domain Vs Domain analizidir. Web sitenizin arama verilerini, trafiğini ve hatta rakiplerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak analitik raporları arıyorsanız doğru yerdesiniz, çünkü anahtar kelimeleri ve etki alanlarını kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz. On-Page SEO Checker yani sayfa düzeyinde SEO analizi aracı ile sıralamanızı kolayca izlemenizi ve web sayfanızın performansını nasıl artıracağınızla ilgili bazı önerilerde bulunarak size yardımcı olur. Diğer araçlar gibi bu da SEO analiz raporunu sizlere dosya olarak sunmakta.

SEMRush SEO avantajları;

 • Daha etkili ve geniş anlamda anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.
 • İki rakibi birbiri ile karşılaştırabilirsiniz.
 • Yeni anahtar kelimeleri öğrenebilirsiniz.
 • Geçmiş ya da mevcut sıralamanızı izleyebilirsiniz.
 • Daha iyi reklam fırsatları bulabilirsiniz.
 • Kolay bir şekilde backlink ve trafik analizi yapabilirsiniz.
 • İçerik analizi yapabilirsiniz.

4. KWFinderKWFinder - SEO Anahtar Kelime Aracı

KWFinder gibi bir SEO Anahtar Kelime Aracı, daha düşük rekabet seviyesine sahip uzun kuyruklu (long tail) anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur. Mükemmel anahtar kelime fikirleri üreten, kullanımı kolay bir anahtar kelime araştırma aracı olarak kullanılmaktadır. Uzmanlar bu SEO aracını kullanarak en iyi anahtar kelimeleri bulmakta, geri bağlantılar dediğimiz Back Link kısmında analiz raporları oluşturmaktadırlar. Sıra izleyici aracı, bir metriğe dayalı olarak iyileştirmeleri önerirken sıralamanızı kolayca belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca, bu yeterli değilse, web sitenizi daha da üst sıralara koymanıza yardımcı olacak bir ton yeni anahtar kelime fikri de elde edersiniz.

KWfinder avantajları;

 • Kolayca arama ve kullanılma hacmine ya da diğer metrkilere göre sıralayabileceğiniz anahtar kelimeler bulabilirsiniz.
 • Rakiplerinizin kaçırdığı anahtar kelimeleri görebilirsiniz.
 • Anahtar kelime araştırmanızı lokasyon, bölge, şehir vs.düzeyinde daraltabilirsiniz.
 • Kolay bir şekilde backlink ve trafik analizi yapabilirsiniz.
 • İçerik analizi yapabilirsiniz.

5. Moz

Moz - SEO YazılımıSEO programı Moz, uzmanların kullandığı en iyi SEO araçlarından biri olarak ortaya karşımıza çıkmaktadır. Bazıları, Google’ın düzenli algoritma değişikliklerine rağmen Moz’un her zaman nasıl güncel kaldığı merak konusu. Herhangi yeni bir update söz konusu olduğunda ilk baktığım yer burası olmakta.

Arama motoru optimizasyonuna odaklanan Moz’un avantajları:

 • Alakalı anahtar kelimeleri keşfedebilirsiniz.  Hedefleyebileceğiniz alakalı anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olur.
 • Anahtar kelime listelerini içe aktarabilir, dışa aktarabilir ve oluşturabilirsiniz.
 • Toplam hacmi, zorluk derecesi, önceliği, organik TO ve değeri gibi listeleriniz hakkında detaylı bilgileri görebilirsiniz.
 • Site denetimi ve tarama konusunda yoğun trafik almasını engelleyen herhangi bir sorun olup olmadığını izleyebilirsiniz.
 • Dahili ve harici bağlantılarınızın SERP’lerdeki sıralamayı nasıl etkileyebileceğini anlayabilirsiniz.
 • Site sıralamasını ölçerek hangi anahtar kelimelerin performans gösterdiğini tespit edebilirsiniz.
 • Kolay bir şekilde backlink ve trafik analizi yapabilirsiniz.
 • İçerik analizi yapabilirsiniz.

Anahtar kelime önerileri veya bir site analiz taraması arıyorsanız, Moz tam hizmet veren bir SEO merkezidir. Web sitenizin performansının nasıl olduğu ile ilgili güncel verileri öğrenebilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir sayfaya göz atarken sitenizin ölçümlerini görmenizi sağlayan ücretsiz olarak indirebileceğiniz ücretsiz bir MozBar araç çubuğuna da sahiptir. SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yıllık konferansları olan MozCon’a da göz atmayı ihmal etmeyin derim.

6. Ubersuggest

Ubersuggest: Anahtar Kelime İzleme Aracı

Neil Patel tarafından geliştirilen Ubersuggest , anahtar kelimeleri ve ayrıca onların arkasındaki arama amacını, onlar için en üst sıradaki SERP’leri seçerek belirlemenize yardımcı olan bir anahtar kelime planlama ve bulma aracıdır. Kısa ve uzun karakterli ifadelere, bu ücretsiz anahtar kelime planlayıcı aracı sayesinde yüzlerce öneriyle içeriklerinizde kullanmak için doğru terimleri bulabilirsiniz. Çıktı alırken raporlarına ekledikleri metrikler: anahtar kelime hacmi, rekabet, TBM ve dönemsel eğilimlerdir. Hem organik hem SEO hem de ücretli(paid) olanlar için harika bir analiz sağlayarak bir anahtar kelimenin hedeflemeye değer olup olmadığını ve ne kadar rekabetçi olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir.

Ubersuggest avantajları;

 • Anahtar kelime önerilerini görebilirsiniz.
 • Bir anahtar kelimenin ne kadar pahalı olduğunu öğrenebilirsiniz.
 • Organik olarak belirli anahtar kelimeler için kimin sırada olduğunu görebilirsiniz.
 • Kolay bir şekilde backlink ve trafik analizi yapabilirsiniz.
 • İçerik analizi yapabilirsiniz.

6. Answer The Public

Halka Cevap Verin - Ücretsiz SEO AraçlarıTürkçesi halka cevap verin olan Answer the Puplic ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu SEO aracı ile Genel veya e-ticaret bloğunuz için yazabileceğiniz konuları kolayca bulabilirsiniz. Bu araç SERP’te daha iyi bir sıralama yakalamak için çoğunlukla belirli anahtar kelimeler etrafında içerik oluşturmak amacıyla kullanılmıştır. Diyelim ki ‘fitness’ ile ilgili ve bu konu etrafında bir site oluşturacaksınız. Bu ücretsiz SEO aracını, fitness, yoga, koşu, crossfit, egzersiz gibi anahtar kelimeler için içerik oluşturmak ve tüm spektrumu kapsayacak şekilde kullanabilirsiniz. Özel snippet özelliklerini keşfetmek için harika bir SEO aracı. Sizin için içerik oluşturmak amacıyla bir freelancerı işe aldığınızı varsayalım, tek yapmanız gereken bu aracı kullanarak ilgili listeyi indirip onlara göndermek. Ve size yeni web siteniz için trend ve trafik getirebilecek konuları bulmak adına en etkili yollardan biri olması için beş dakikanızı harcamış olursunuz.

Answer the Public avantajları;

 • İzleyicilerinizi ve geceleri onları neyin ayakta tuttuğunu tanımanızı sağlar. Anahtar kelime araştırmanızı hedeflemenize yardımcı olur.
 • Uzun anahtar cümleleri için optimize etmenize yardımcı olur.
 • Sizi Google’ın özellikli snippet’lerine sokabilecek soruları yanıtlamanıza yardımcı olur.
 • Kolay bir şekilde backlink ve trafik analizi yapabilirsiniz.
 • İçerik analizi yapabilirsiniz.

7. SpyFu

SpyFu - Ücretsiz SEO AraçlarıÜcretsiz SEO araçları söz konusu olduğunda SpyFu inanılmaz bir premium sürümüne sahip olsa da , SEO uzmanlarının çoğu ücretsiz özelliklerinden haberdar ve sıklıkla kullanmakta.  Bu araç özellikle yeni başlıyorsanız ve başarılı bir şekilde bütçesiz ilerlemek istiyorsanız premium özellikte fakat ücretsiz birçok özelliğinden yararlanabileceğiniz muhteşem bir yardımcı olacaktır. Bir anahtar kelimenin her ay kaç kez arandığını kolayca görüntüleyebilir ve o anahtar kelime için sıralama rekabetini ya da zorluğunu kolayca belirleyebilirsiniz. Hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını belirlemek için rakiplerinizle ilgili araştırma dahi yapabilirsiniz. Ne kadar organik anahtar kelimeye sahip olduklarını, aylık kaç tıklama aldıklarını, ücretli ve organik rakiplerinin kim olduklarını, Google Adwords’te oluşturdukları reklamları ve daha fazlasını kolayca görmek için rakiplerinizin veya kendi web sitenizin analizini yapabilirsiniz. Piyasadaki en ayrıntılı SEO analiz araçlarından biri olduğunu söylemekte fayda var.

SpyFU avantajları;

 • Arama motorlarındaki sıralamanızı tespit edebilirsiniz anahtar kelimeleriniz ve pazarlama hakkında bilgi toplayabilirsiniz.
 • Rakip analizi yapabilirsiniz.
 • Backlink ve internal link analizlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • İçerik analizi yapabilirsiniz.

8. Woorank

En iyi SEO analiz araçları arasında gösterebileceğimiz Woorank , pazarlama verilerinizi izlemek ve raporlamak için sizlere ücretsiz ve ücretli seçenekler sunar. Hangi anahtar kelimeleri hedeflediklerini bulmak için rakiplerinize bakabilirsiniz. Böylece anahtar kelime belirleme külfetinden kurtulursunuz. Sitenizi ya da sektörünüzü gerçekten anlamak ve kullanıcılar için en iyi şekilde optimize etmek için anahtar kelimelerin zaman içinde nasıl performans gösterdiğini bildirme özelliğini deneyebilirsiniz. Ve en önemlisi, web sitenizin hem teknik hem de içerik açısından eksik olduğu kıstasları tespit edebilirsiniz. Ve bu araçlar ile sorunların ya da eksiklerin nasıl düzeltileceğine ilişkin kılavuzlara erişebilirsiniz.

Woorank avantajları;

 • Kolay kullanılabilirliği deneyimleyebilirsiniz.
 • Web sayfası düzeni ve site yapısı ile ilgili ölçütleri listeleyerek ve ne kadar iyi çalıştığınızı öğrenerek sitenizi rakiplerinizle karşılaştrabilirsiniz.
 • Herhangi bir site için hangi CMS’nin kullanıldığını veya rakiplerinizin sitelerinde hangi web geliştirme platformlarının oluşturulduğunu öğrenebilirsiniz.
 • Rakiplerinizin web sitelerinde anahtar kelimelerin kendi sitenizde ne kadar tutarlı ve sık kullanıldığını kontrol edebilirsiniz.
 • Rakiplerinizin web sitelerinde bir XML Site Haritası ve bir robots.txt dosyası olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Kolay bir şekilde backlink ve trafik analizi yapabilirsiniz.
 • İçerik analizi yapabilirsiniz.
 • En üstteki anahtar kelimeleri ve  SERP konumlarını, anahtar kelimeler için yapılan aramaların hacmini öğrenebilirsiniz.
 • Sosyal medya erişimini ölçebilirsiniz.

9. Majestic

Majestic - Pazarlama SEO Araçları

Majestic, SEO uzmanlarına göre pazarlama sektörü için kullanılabilecek en iyi SEO araçlarından biridir. En iyi milyon web sitesinin sıralamasını görmenizi sağlayan The Majestic Million gibi sayısız kullanışlı özelliğe sahiptir. Web siteniz ile bağlantınız kesildi mi? Sitesi Explorer özelliği ile kolayca online mağazanın genel bir performansını ya da görümünü size sunar. Ayrıca, site karşılaştırmalarına yönelik, sıralamanızı etkileyen en iyi anahtar kelimeleri bulmanızı sağlayarak bir SEO anahtar kelime aracı olarak da işinizi görür.

Majestic avantajları;

 • 2011 yılına kadar uzanan büyük bir backlink verilerine ulaşabilirsiniz.
 • Back Link sayısı ve değerini öğrenebilirsiniz.
 • Birçok raporlama seçeneği ile farklı şekillerde çıktı alabilirsiniz.
 • İçerik analizi yapabilirsiniz.
 • En üstteki anahtar kelimeleri ve  SERP konumlarını, anahtar kelimeler için yapılan aramaların hacmini öğrenebilirsiniz.
 • Sosyal medya erişimini ölçebilirsiniz.

10. Google Trends

Google Trends, ücretsiz olarak kullanıcının anahtar kelimeler, konular ve kelime öbeklerinin belirli bir süre içinde ne sıklıkla sorgulandığını görmesini sağlayan çevrimiçi bir analiz aracıdır. Google Trends, Google’da aynı anda yapılan toplam arama sayısına bağlı olarak, girilen terimler için kaç arama yapıldığını hesaplamak amacıyla Google aramalarının bir bölümünü analiz ederek çalışır. Google Trends tarafından sağlanan veriler günlük olarak güncellenmesine rağmen, Google, Trends’de; “üretilen veriler bazen yanlışlıklar içerebilir” şeklinde bir açıklama içermektedir. Google Trendler’de aynı anda beş kelime veya konuyu sorgulamak mümkündür. Sonuçlar, Google’ın “Arama Hacmi Dizini” grafiğini gösterdiği bir grafikte görüntülenir. Grafikteki veriler, Excel ve diğer elektronik tablo uygulamalarında açılabilen bir .csv dosyasına aktarılabilir.

“New Searchs” adlı bir özellik seçilen bölgede günün en iyi 40 arama sorgusunun listesini görüntüler. Web Siteleri için Google Trendleri adlı başka bir özellik, belirli arama terimleri için trafik yerine web sitesi trafiğini analiz eder. Veriler, belirli bir coğrafi bölgeden gelen ziyaretçilerin yüzdesini gösteren benzersiz ziyaretçiler ve bölgeler sütunu içerir. “Visited” ve “Searched” sütunları, diğer web sitelerini ve bir sitenin ziyaretçisinin ziyaret etmesi ve araması muhtemel olan diğer arama terimlerini gösterir. Google, 2008’de, arama verilerini görüntülemek için daha gelişmiş özellikler sunan bir hizmet olan Google Trends’i duyurmuştu. SEO uzmanları, anahtar kelime stratejilerine ince ayar yapmak için Google Trends’i kullanabilir, çünkü belirli anahtar kelimeler için arama döngülerini, modellerini ve bir anahtar kelimenin konum ve zaman aralığına göre popülerliklerini kolayca incelemelerini sağlar.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz