Adım Adım En Kolay Şekilde Blog Nasıl Açılır?

Blog nasıl kurulur ya da kolay yoldan blog açmak için ne yapmak gerekir, blog açmak isteyenlere öneriler neler olabilir sorularını soruyorsanız doğru yerdesiniz. Blog açmak, blogger olmak isteyenlere birbirinden değerli tavsiyerlerde bulunduğum yazımıza başlayalım.

İnternette Blog sayfası açmak ile ilgili birçok gereksiz bilgi var ve herkes size farklı şeyler yapmanızı söylüyor diye düşünüyorsunuzdur.

Peki blog yazmak istiyorum ve kimi dinlemem gerek ya da blog açmaya nasıl başlayacağım?

Bütün bulduklarınızı bir kenara bırakıp kafanız karışmadan sizin için hazırladığım WordPress blog açma rehberini 5 dakikadan kısa bir süre zamanınızı ayırarak incelemenizi öneririm. Bilgisayar bilginiz yeterli olmasa bile bir blog sitesini nasıl oluşturacağınızı, wordpress blog nasıl açılır sorusunun cevaplarını sizlere kolaylıkla göstereceğim. Blog açmak ile aynı zamanda internet sitesi kurmuş olacaksınız. Bu ücretsiz blog açma kılavuzunda aklınıza takılan tüm sorularınızın yanıtı alacaksınız.

Öncelikle size blog kavramının ne olduğunu kısaca hatırlatayım.

 • Peki Blog nedir?

Blog’un tanımı weblog kelimesinin kısaltması olarak, kronolojik sıraya göre bilgileri gösteren ve en son paylaşılanların ilk sırada yer aldığı internet üzerinde sürekli ulaşabileceğiniz çevrimiçi bir bilgilendirme sitesidir. Bir yazarın veya bir yazar grubunun bir konu hakkındaki görüşlerini paylaştığı platformlardır. Web sitelerinden ayrılan tarafları ise sık sık güncelleniyor olmalarıdır.


Neden Blog Açmalıyım?

Kişisel blog açabilir ya da bir marka, bir olay vs. üzerine yazı yazarak para kazanabilirsiniz. Çok kısa bir şekilde blog oluşturmanın avantajlarını sıralayalım;

 1. Blog oluşturma, bilgi ve haberleri iletmenin ve yaymanın en popüler yollarından biri haline geldi. Yazdıklarınızla kitlelerin dikkatini çekebilir ya da pazarlama yöntemlerini kullanabilirsiniz.
 2. Kendinizi ifade etmenin en kolay yolu ve aynı zamanda başkalarıyla bilgi paylaşımında bulunmanın en harika yoludur.
 3. Ve en çok ilgilendiğimiz kısım; blog yazarak para kazanabilirsiniz!

Zaten hepsini biliyoruz ama yine de hatırlattığınız için teşekkür ederim diye düşündüğünüzü kabul ederek blog açmanın ilk adımlarına geçiyoruz.

Evet bu adımları izleyerek kendi blog sitenizi dakikalar içinde kuruyor olacaksınız. Haydi adım 1’e beraber bakalım.

1. Tercih Ettiğiniz Blog Sitesini (Platform) Seçme

“Platform” derken, blogunuzu çalıştırmak için kullanacağınız yazılımı kastediyorum. Çok fazla seçeneğiniz var: WordPress , Wix, Weebly ve Squarespace sadece birkaç isim. Bunlar ücretsiz web sitesi hizmeti sunan, fakat karşılığında kendi reklamlarını yayınlamanızı isteyen blog siteleri. Ama ben bunlar arasından size ve bana en uygun olan bir tanesini seçeceğim.  Site açma konusuna vakıf olmasanız bile WordPress’i duyduğunuzu varsayacağım ve benim en sevdiğim, en savunduğum platformlardan biri olduğu için blog oluşturma işlemine ilk WordPress blog sistemi ile başlamanızı önereceğim.

Çünkü sayısız eklenti ile blogunuzu tasarlamanın ve düzenlemenin kolay ve çeşitli yollarıyla dünyanın en büyük blog platformlarından biri konumunda.

Temelde 80 milyondan fazla aktif WordPress kullanıcısı var.

WordPress hakkında daha detaylı bilgi için WordPress Nedir? makalesini okuyabilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar

En iyi blog siteleri için diğer alternatifleri aşağıda veriyorum:

 • Blogger – Kesinlikle WordPress’den sonra tercih etmenizi önerdiğim en iyi ikinci ücretsiz blog açma sitesi. Çoğumuzun Google sayfa açma ya da sayfa kurma diye arattırdığı şey aslında buradan bir üyelik alıp bir sayfa oluşturmaktır.
 • Tumblr – Sosyal ağlarla içiçe bir blog istiyorsanız yarım blog da diyebileceğimiz thumblr sistemini denemelisiniz. Kullanımı oldukça basittir ve ücretsizdir. Şunu da söylemeliyim ki geçenlerde bana instagramda blog açmak mümkün müdür diye bir soru geldi. Instagram değil ama benzeşen platform olan tumblr sisteminde açmak mümkündür.

WordPress, bu iki blog sitesinden daha büyük ve muhtemelen daha iyi olsa da, aşağıda vereceğim özellikler, neden ilk sırada WordPress sistemini tercih ettiğimi yanıtlıyor:

 1. Süper kolay kurulum ve ücretsiz kullanım.
 2. Tonlarca ücretsiz tema ve tasarım olanağı.
 3. Kullanırken bir yerde takılıp kalmanız durumunda muazzam bir destek forumuna sahip olması.
 4. İnsanların kolayca sizinle iletişim kurabilir, içeriğiniz paylaşılabilir ve yorumlayabilir olması.

2. Blog Siterinin Verdiği Domain mi, Yoksa Kendi Domain Adresim mi?

Blog kurulumunda en önemli noktalardan biri de budur. Blogunuz için ödeme yapmak ya da ücretsiz bir tane almak için karar vermeniz gerekir.

WordPress, Tumblr ve Blogger gibi blog siteleri herkes için ücretsiz bloglar sunar. Güzel birşey. Blog yazma konusunda çok detaylı ve gelişmiş planları olmayan bizler için iyi bir tercih.

Fakat ücretsiz olarak blog edinmenin uzun vadede bazı olumsuz yanları olabilir:

 • Kendi Belirlediğiniz Bağımsız Bir Alan Adını Alamazsınız!

Ücretsiz bir blogda, blogunuzun web adresi (URL’niz) çok uzun olacaktır. Mesela, seo ile ilgili ücretsiz bir blog açtım fakat bana verdiği URL şu: https://seoeditor.wordpress.com/2018/10/03/2018de-backlinks-nasil-yapilir-yeni-kilavuz/

Bence profesyonel biri için çok çok güzel görünmüyor. Seoeditor.com almak istemiştim fakat ücretsiz olduğu için sonuna kendi uzantısını ekleyerek sub domain dediğimiz alt domain adı verdi.  Kısacası, ücretsiz blog hizmetlerinden herhangi biriyle ücretsiz bir blog oluşturduğunuz zaman şöyle görünecektir:

 1. blogadresiniz.wordpress.com
 2. blogadresiniz.blogspot.com
 • Kısıtlamalar ve Sınırlandırmalar Vardır!

Ücretsiz bloglar için bazı sınırlamalar vardır. Tamamen para kazanamazsınız, herkese göstermek istediğiniz tüm videoları ve görüntüleri yükleme olanağınız yoktur, hepsi sınırlıdır. Daha da kötüsü, WordPress’in sunduğu ücretsiz temalara sınırlı sayıda erişebilirsiniz.

 • Blogunuz Kendi Kontrolünüzde Olmayabilir!

Bu size ilk başta saçma gelebilir, ancak aslında blogunuza tamamen sahip değilsiniz. Başka birinin web mülkünde barındırılıyor ve isterlerse silebilirler. Bunu geçmişte yapmıştılar ve hala yapmaya devam ediyorlar. Örneğin WordPress sistemini kötüleyen bir yazı yazdığınızda o yazının kendi kurallarını ihlal ettiğini dile getirerek yazınızı ve emekleriniz uçurabilirler, ki bu söylediklerim çok uç şeyler, ama böyle bir risk var.

Öte yandan, kendi alan adınız üzerinde kendi kendine barındırılan bir blog sayfası ile blogunuzun gerçek sahibi sizsiniz. “Blogunuz” veya “BlogAdınız.com” gibi blogunuzu nasıl isterseniz öyle adlandırabilirsiniz. .Com, .co, .istanbul, .net, .org veya daha birçok web eki ile sonlandırabilirsiniz. Videolar, resimler, içerik ve ücretsiz temalar için sınırsız bant genişliği olan host sağlayıcınızda dilediğiniz gibi yüklemeler yapabilir istemedikleriniz hostunuzdan silebilirsiniz.

Peki ücretler ne kadar diye soracak olursanız, aylık 7-8 TL gibi güzel hosting firmalarını ya da bu verdiğim blogların ücretli sistemlerini kullanabilirsiniz. Bunu daha sonraki yazılarımda detaylıca ele alacağım. Ama ücretsiz olarak size kaliteli bir hosting sitesi önereceğim. Yazının devamında ücretsiz hosting alacağınız yöntemi açıklayacağım.

3. Kendi Seçtiğiniz Bir Alan Adı Alma

Öncelikle alan adı yani domain derken kastettiğimiz kuracağınız blogunuzun ismidir, yani alpulla.com gibi, AlanAdiniz.com gibi. Kendinize özel domain adresi satın almanın da bir ücreti vardır. Bu ücret yaklaşık olarak yıllık 40 -50 liradır. Fakat daha ucuz yöntemlerle bu domain adreslerini alabilirsiniz. Bunun için 5 TL’ye domain almak yazısını okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda adım adım domain ucuz bir alan adı(domain adresi) adresi nasıl alınır sorunun cevabını veriyorum;

Aşağıdaki konuyu tekrardan hatırlatmak isterim:

Alan Adı (domain): Temel olarak web sitenizin URL’sidir. Örnekler: google.com (Google.com alan adı), Facebook.com (Facebook.com domain alanı).

Beğendiğiniz bir alan adını bulduktan sonra blogunuzu barındırabilecek bir hosting şirketi seçmeniz gerekir.

4. Hosting Nasıl Alınır?

Barındırma (Host): Barındırma, temel olarak web sitenizi internete yerleştiren, böylece herkesin kesintisiz olarak 7/24 görmesini sağlayan bir firmadır. Bunu internette blogunuzun kaydedileceği bir bilgisayar diski olarak düşünebilirsiniz.

İnternet üzerinde birçok firma mevcut fakat bugün sizlere 1 yıllık ücretsiz deneme olanağı veren google cloud hosting servisinden nasıl wordpress blog açılır onu göstereceğim. Normalde bu servis aylık 7-8 dolar gibi bir maliyet çıkarıyor fakat burada yazdıklarımı takip ederseniz ücretsiz olarak harika bir wordpress blog sitesine sahip olabilirsiniz.

 • Burada verdiğim google cloud ücretsiz deneme adresine giderek google’un ücretsiz hosting servisi avantajından yararlanabilirsiniz.

Adım adım nasıl alacağınız gösteren Ücretsiz Google Hosting Alma yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Hosting hazır domain de hazır, peki bunları birbirine nasıl bağlayacağım?

Çok basit. DNS ayarlarını domain adresini aldığınız firmanın servisinde DNS yönet kısımlarından gerekli bilgileri girerek kolaylıkla yapabilirsiniz.

 • Domain eklemek için alan adı ayarlarını adım adım gösterdiğim aşağıdaki videodan yararlanabilirsiniz.

5. WordPress Blogunuzu Tasarlayın

Şimdi, eğlenceli kısmı başlıyor. Blog tasarımı. Bir mimar olduğunuzu hayal edin ve menüler nerede olsun, son okunanlar hangi tarafa uyar, hangi renkler daha iyidir gibi bir ön planlama yapın ve size en uygun temayı seçerek kendi içerisinde istediğiniz özel ayarlamaları yapın. Peki nasıl yapacağım? Şöyle ki;

Blogunuzun tam olarak istediğiniz şekilde görünmesini sağlayalım . Yeni bir tema seçmek için ya Görünüm> Temalar’a gidebilir ve ücretsiz bir WordPress teması yükleyebilir ya da ThemeForest.net gibi premium bir tema web sitesine gidebilir ve yaklaşık 200 TL karşılığında bir tema satın alabilirsiniz. Ama benim tercihim tam ücretli bir tema edasında olan ionMag temasını kullanmanız. Bu tema WordPress içerisinde olmadığı için dışarıdan alıp yüklememiz gerekiyor.

 • Aşağıdaki video adım adım premium tema kıvamında olan ionMag temasının nereden indirilebileceğini ve nasıl tema kurulumu yapabileceğinizi açıklıyor;

Eğer bu temayı sevmediyseniz WordRress’in sunduğu ve kendi içerisinde barındırdığı diğer sayısız ücretsiz temayı seçebilirsiniz. WordPress ayrıca, birkaç tıklamayla temaları değiştirmenizi sağlayan bu harika özelliğe sahiptir. Dolayısıyla, mevcut blog şablonunuzdan bıkmaya başlarsanız, herhangi bir içerik veya görüntü kaybetmeden bir başka bir temaya geçebilirsiniz.

Sol yan çubukta birkaç farklı sekme göreceksiniz. Kısaca açıklamak gerekirse;

 • Yazılar: Burası yeni blog yazıları yazmaya veya eskilerini görmenizi sağlayan yer.
 • Ortam: Yüklediğiniz fotoğraflara, videolara ve dosyalara buradan ulaşabilir ya da yükleme yapabilirsiniz.
 • Sayfalar: Statik sayfalar oluşturun. Mesela Ana sayfa.
 • Yorumlar: İçeriğinizle ilgili yorumları yönetebilirsiniz.
 • Görünüm: Yeni temalar seçebilirsiniz, değiştirebilirsiniz veya var olanı düzenleyebilirsiniz.
 • Eklentiler: Blogunuza yeni özellikler kazandıran eklentileri ekleyip kaldırabilirsiniz. Örneğin iletişim formu ile size mail göndermelerini istiyorsanız Contact 7 eklentisini yani diğer adıyla pluginini indirebilirsiniz.
 • Kullanıcılar: Başkalarıyla beraber içerik oluşturursanız, ya da sitenize üye olan aboneleri görmek isterseniz ve bunlarla ilgili, üye adı, şifre yetki gibi ayarları değiştirmek isterseniz burayı kullanabilirsiniz.

seçim-blog-tema

Unutmayın! Blogunuzun tasarımı hem sizi hem de kişiliğinizi yansıtmalıdır, aynı zamanda blogun ne hakkında olduğunu da hatırlamanızda fayda var. Blogunuz makyajla ilgiliyse, spor odaklı bir temaya sahip olmanın bir anlamı yoktur bence.

Bunun da ötesinde, insanların sitenizde daha fazla zaman geçirsin istiyorsanız site içi gezinmek kolay olmalıdır. Hiç kimse çirkin web sitelerinden hoşlanmaz ve özellikle salt bilgi içeren üniversite seçmeli ders blogu tadında web sitelerinden nefret ederler.

6. Yeni Başlayan Blogcular İçin Yararlı Kaynaklar

Blog yazmak nedir sorusunun cevabını alacağınız kısma geldik. Şimdi blogunuzun ne olacağına karar vermelisiniz. Elbette her şeyden bahseden bir blog oluşturabilirsiniz. Ancak, bu tür bloglar çoğu zaman başarıya ulaşmaz.

Çünkü insanlar interneti sadece bir sebeple araştırıyor: bir problemi çözmek. Bu problem eğlence bulmak ya da bir soruyu cevaplamak olabilir. Hayal edilebilecek çok sayıda sorun olabilir. Ancak okuyucular bir problemi çözmek istediklerinde ve blogunuz rastgele konulardan oluşmuş ise, herhangi bir konuda uzman olmadığınızı düşünerek güvenilirlik kaytbedebilirsiniz.

 • Blog konusu seçerken kendinize şu tür sorular sorun;
  • Hobileriniz nelerdir?
  • Boş zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz?
  • Arkadaşlarınız veya aileniz ile saatlerce sürdürebileceğiniz konu ne olabilir?
  • Lisede veya kolejde hangi derslerden hoşlandınız?
  • Ne hakkında okumaktan veya yazmaktan hoşlanıyorsunuz?
  • Maaşına bakmaksızın hayatınızın geri kalanında bir şeyi yapabilseydiniz ne olurdu?

Bu tür sorular sonucunda brain storming yaparak şöyle bir düşündüğünüzde, gerçekten ilgi alanlarınıza hitap eden genel konuları az çok belirlemiş olacaksınız.

İnternette En Çok Aranan Kelimeler Nelerdir?

Konu seçiminden sonra yazacağınız konular ile ilgili en çok aranılan kelimeleri bulmaya geldi sıra. Ücretsiz olarak anahtar kelime çalışması yapabileceğiniz bir tool mevcut, adı ise Google Adwords ya da yeni adıyla Google Ads anahtar kelime planlayıcı.

Özellikle konunuza başlık seçerken ve içerisinde geçireceğiniz anahtar kelimeleri bu aracı kullanarak ücretsiz olarak analiz yapabilir ve google aramasında ilk sıralarda çıkan kaliteli içerikleri hazırlamış olursunuz. Blog yazılarınızı oluştururken  Anahtar kelimelere göre içerik oluşturma konusunda yazdığım makaleyi okuyarak daha geniş bilgi edinebilirsiniz.

2 YORUMLAR

 1. merhaba ionmag da instagram eklediğim halde veri hatası diyor bunu nasıl çözerim bilgi verirseniz sevinirim sitemin adı tarimdeposu.net skyp adresim Oquzhan98811

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz